Radek ZítkaJmenuji se Radek Zítka.

Kouzlu bubnů jsem propadl v roce 1995 na European Rainbow Gathering, které se tenkrát konalo v Čechách na jedné novohradské louce. Byl jasný úplněk, na louce hořel velký oheň a v kruhu stálo asi 30 bubeníků s velkými bubny. Bubnovalo a tancovalo se tenkrát celou noc, až do svítání. Tohle byl pro mě magický zážitek, který se do mě vryl hodně hluboko. Tenkrát jsem si koupil svůj první buben.

Hrával jsem tehdy s kamarády nebo i sám v Brně a okolí. Míval jsem při tom hluboké zážitky, kdy mysl přestávala kontrolovat ruce, rytmus prostoupil celé mé tělo a já byl naplněn čirou radostí. Po tomto zážitku jsem se vždy cítil velmi uvolněný, energeticky dobitý a myšlenky byly jasné a čisté.

Později jsem prošel několika výcvikovými kursy afrických rytmů, hrál jsem africké rytmy nějaký čas v dnes už neexistující brněnské skupině Tshjamm a nedávno jsem strávil měsíc v západní Africe, kde jsem se snažil pochopit polyfonii afrických rytmů. Co se afrických rytmů týče, mohu říct, že rozšířilo mé bubenické obzory a mé chápání rytmů, nicméně základem jsem zůstal věrný intuitivnímu, terapeuticky a meditativně zaměřenému bubnování s prvky afrických rytmů. Později jsem hrával jako perkusista v kvartetu hrající world music – Moss Skin.

Krom bubnování se zajímám o přírodní léčení a vntřní rovnováhu. Mám za sebou 2-leté studium na Institutu Alternativních studií, studium muzikoterapie při celoživotním vzdělávání fakulty speciální pedagogiky Univerzity Palackého v Olomouci, návštěvu některých domorodých kmenů Jižní Ameriky a Afriky za účelem studia jejich tradiční hudby a léčebných technik, týdenní workshop Drum Circle Facilitation se zakladatelem této metody, Arthurem Hullem na Havajských ostrovech.

Mezi mé učitele patří:

  • Franki B. Frank (Německo)- africké rytmy
  • Janos Crecelius (Německo)- africké rytmy
  • PaedDr. Lubomír Holzer (ČR) – muzikoterapie
  • Mgr. Markéta Gerlichová (ČR) – muzikoterapie
  • Pablo Russell (Kanada), Don Luis Andi (Ekvádor), Sean Hamman (Afrika/UK)– medicína přírodních národů
  • Arthur Hull (USA)– Drum circle facilitation

Hawaii certifikát